Gemi Taşımacılığı Türleri Nelerdir?YENİ 

Total
0
Shares

Neden Deniz Yolu Taşımacılığı? başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi, deniz yolu, ürünleri bir noktadan diğerine taşımak isteyenler için tarih boyunca her zaman en çok tercih edilen yöntemlerden biri oldu. Düşük maliyet, güvenli taşıma, çevre dostu lojistik gibi avantajlarıyla günümüzde de en çok tercih edilen taşımacılık yöntemi olan gemi taşımacılığı, taşınacak yük ve taşıyacak gemi türlerine göre çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Bu yazımızda, bu konu hakkında genel bilgi vermek amacıyla, belli başlı gemi taşımacılığı türlerine kısaca değineceğiz.

Düzenli (Liner) Gemi Taşımacılığı & Düzensiz (Tramp) Gemi Taşımacılığı

Gemi taşımacılığı, sefer türüne göre düzenli ve düzensiz olmak üzere iki ana kategoriye ayrılır.

Düzensiz (tramp) taşımacılıkta, baş kriter yüktür. Başka bir deyişle bu gemi taşımacılığı türünde en önemli husus geminin olabildiğince yükle dolu olmasıdır; yükün teslim tarih ön planda değildir. Bu taşımacılık türünde, gemilere birden fazla firmanın malı yüklenir. Özellikle de geminin tamamını ya da tamamına yakınını dolduran , hububat, kereste, demir çelik mamulleri, bigbagli ürünler gibi ürünlerin taşınması için ideal yöntemdir.

Düzenli (liner) taşımacılıkta ise, yük değil taşımacılık hizmeti ön plandadır. Bu taşımacılık tipinde gemilerin hareket ve varış saatleri ve varacakları limanlar detaylı bir şekilde önceden belirlenir. Bu gemi taşımacılığı türünde, geminin dolup dolmaması fazla önemli değildir.

Yük ve Gemi Türlerine Göre Gemi Taşımacılığı Çeşitleri

Yük ve gemi türlerine göre ise, deniz taşımacılığı türlerini aşağıdaki biçimde gruplamak mümkündür:

Break Bulk Proje Kargo Yükleme

Standart ölçü ve ağırlığın dışında kalan malzemelerin gemi ile taşınması konusunda çözümler üretilmesidir. Taşınacak olan özelliklerine göre ambar altı veya ustu olarak gemide taşınması organize edilebilir.

 

Ro – Ro Taşımacılık

  • Tekerlekli çekilebilir dorse, sürücü vasıtası ile kendinden yürür araçlar, paletli kendinden yürüyebilen iş makinaları vb.
  • Gabari dışı olup normal standart konteyner veya özel ekipman olan FR vb. ile taşınamayan tekerleğe sahip olmayan statik yükler-trafo vb. mafi üzerinde taşınabilir.
  • Ro-Ro hattına ait konteynerlar ile standart konteyner taşımacılığı (Hattına ve limanına göre değişkenlik gösterir)
  • Ana parçalar ile birlikte küçük gabari dahili yükler-mafi üzerinde veya direkt gemiye forklift yardımıyla Ro-Ro gemisine yüklenebilmektedir.

Kombine Taşımacılık

Kombine taşımacılık, uluslararası mal transferlerinde taşınacak malın çıkışı yapıldıktan sonra varış noktasına kadar en az 2 farklı lojistik kanal ile taşındığı gönderim türüdür. Yükün taşınması, aktarma yapmak suretiyle birden fazla taşıma aracılığıyla yapıldığı tasıma modelıdır.

Konteyner Taşımacılığı

Konteynerler, belli başlı yükleri taşımak adına uluslararası standartlar dahilinde imal edilen büyük yük taşıma sandıkları olarak tanımlanabilir. Bu araçlar, deniz yolu taşımacılığının en önemli ögeleri arasında yer almaktadır. (Deniz yolu taşımacılık operasyonlarının %80’inden fazlasında kullanılırlar.) Gemilerin kendi vinçleri ile yüklenip boşaltılabilen konteynerler, limanlarda yükleme – boşaltma işlemlerini çok daha hızlı ve pratik hale getirmektedir.

Dökme Yük Taşımacılığı

Maden cevheri, tuz, şeker, hububat, kömür gibi belli başlı dökme yüklerin taşındığı taşımacılık biçimidir

Gemi Taşımacılığında İşletmenize Uygun Çözümleri Keşfedin!

Siz de ürünlerinizi dünyanın çeşitli noktalarına gemi taşımacılığı ile göndermek istiyorsanız, Shipeedy.com’un ayrıcalıklı Denizyolu FCL ve Denizyolu LCL hizmetlerini keşfedebilir, işletmenizin operasyonel ihtiyaçlarına ve bütçenize en uygun seçenekleri kolayca keşfedebilirsiniz!

Bu sayfayı ziyaret edip Shipeedy.com’a üye olduktan sonra hemen teklif alabilirsiniz!

Navlun Fiyatları, Denizyolu Parsiyel ve Komple Konteyner, LCL - FCL, Demiryolu, Havayolu Taşımacılığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir
HS GTIP Kod Nedir? GTIP Kod Sorgulama, Gümrük Tarife Cetveli

GTIP Kodu Nedir? GTIP Kodu Nasıl Alınır?

GTIP kodu Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nun kısaltmasıdır. Uluslararası geçerliliği olan rakamlardan oluşmuş bir tarife sistemidir. Ticaretin gelişmesi ile sınırların şeffaflaşması her ürünün kimliklendirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. GTIP kodu, ticarete konu…
Daha Fazla

Konşimento Nedir? Konşimento Türleri Nelerdir?

Önceki yazılarımızda değindiğimiz “konşimento nedir?” sorusuna şimdi daha detaylıca bakalım. Sözlük anlamı taşınmak için gemiye teslim edilen mala karşılık verilen alındıdır. Konşimento, sözlük anlamıyla bir taşıyıcı tarafından bir göndericiye verilen…
Daha Fazla