Lojistikte Yük İstifleme Hakkında Merak Ettikleriniz

Total
0
Shares
amacını nasıl açıklayacağınızı öğrenin(yeni sekmede açılır). Görsel tamamen dekoratif amaçlı ise boş bırakın.
lojistikte-yuk-istifleme

Lojistikte Yük istifleme, lojistikte önemli bir konu… Bu konuyla alakalı güvenli istiflemenin nasıl yapılacağı, hangi yüklerin istiflenip hangilerinin istiflenemeyeceği, ve bu farklı tip yükler arasında fiyat farkının olup olmadığı gibi merak edilen pek çok detay mevcut. Siz de istifleme ile alakalı bunlar gibi konuları merak ediyorsanız, ihtiyacınız olan tüm bilgileri yazının geri kalanında bulabilirsiniz.

Lojistik Yük İstifleme Nedir?

Lojistikte Yük İstifleme, basit bir şekilde, bir yerden başka bir yere aktarılacak olan yüklerin kendi aralarında ya da başka yüklerle bir arada üst üste olacak şekilde konumlandırılmasıdır. İstifleme, lojistik operasyonlarda taşınacak ürünleri konumlandırırken -eğer ürünler bu işleme müsaitse- sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Yük İstiflerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yüklerin istiflenmesi sürecinde dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar arasından öne çıkanlar, şu şekilde sıralanabilir;

 • Hafif yükler, ağır yüklerin üzerinde konumlandırılmalıdır
 • Yükler, hasar görmemeleri adına, doğru şekilde sabitlenmelidir
 • Yığınlar arasına paletler eklenmelidir- bu sayede sürtünmeden dolayı ortaya çıkabilecek yıpranmanın önüne geçilir
 • Köşeli yükler, raflarda veya zeminde istiflenir
 • Güvenlik ve kolaylık için, ağır yüklerin istiflenmesi sürecinde istif makinelerinden yararlanılmalıdır
 • Farklı tip ürünler istiflenebilseler de, birbiri ile uyumlu olmayan yükler istiflenemezler- örneğin sağlığa zararlı olabilecek kimyasallar ile gıda malzemeleri bir arada istiflenmemelidir. Bu yüzden malzemeler türlerine ve sınıflarına göre ayrıştırılmalıdır.
 • Bazı ürünlerin istiflenmemesine özen gösterilmelidir- ilerleyen satırlarda bu konuyla ilgili örnekler bulabilirsiniz.

İstiflenebilir & İstiflenemez Ayrımı Neden Yapılır?

Eğer bir yük kendi türünden yüklerle veya diğer tip ürünler ile üst üste bir arada konumlandırılabiliyorsa, bu, istiflenebilir yük olduğunu gösterir. Aksi durumda ise, yani yük üst herhangi başka bir yük ile üste birlikte taşınmaya müsait değilse, bu durumda istiflenemez yük olur.

İstiflenebilir ve istiflenemez yük ayrımı, temel olarak lojistik sürecin daha güvenli bir şekilde ilerlemesi, ürünlerin ve/veya taşıyıcıların zarar görmemesi adına yapılır.

Lojistikte İstiflenemez Yükler Nelerdir?

Lojistikte İstiflenemez yüklere birkaç örnek verecek olursak temel olarak şu yük kategorilerini sayabiliriz:

 • Yanıcı maddeler
 • Kolay hasar görebilecek hassas yükler
 • Makineler
 • Boyu 1.40 cm’i geçen yükler

İthalat yüklerinde, yükün özel durumu haricinde, istifleme konusunda son karar gönderici, yani ihracatçı firmaya aittir.

İstiflenebilir ve İstiflenemez Yüklerde Fiyat Farkı Oluşur mu?

Denizyolu taşımacılığında navlun fiyatını belirlerken göz önüne alınan kriterlerden bir tanesi de yükün istiflenebilir olup olmamasıdır. Zira yükün istiflenebilir olması, konteynerin iç hacminden daha fazla yararlanılabileceği anlamına geleceğinden, istiflenemeyen yükler daha maliyetli olabilmektedir.Arkas Lojistik Dijital platformu Shipeedy.com’dan Hemen Lojistik Navlun maliyetini öğrenin!

Parsiyel Yük Gönderimi Nasıl Yapılır? Avantajları Nedir?

Navlun Fiyatları, Denizyolu Parsiyel ve Komple Konteyner, LCL - FCL, Demiryolu, Havayolu Taşımacılığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir
HS GTIP Kod Nedir? GTIP Kod Sorgulama, Gümrük Tarife Cetveli

GTIP Kodu Nedir? GTIP Kodu Nasıl Alınır?

GTIP kodu Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nun kısaltmasıdır. Uluslararası geçerliliği olan rakamlardan oluşmuş bir tarife sistemidir. Ticaretin gelişmesi ile sınırların şeffaflaşması her ürünün kimliklendirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. GTIP kodu, ticarete konu…
Daha Fazla

Konşimento Nedir? Konşimento Türleri Nelerdir?

Önceki yazılarımızda değindiğimiz “konşimento nedir?” sorusuna şimdi daha detaylıca bakalım. Sözlük anlamı taşınmak için gemiye teslim edilen mala karşılık verilen alındıdır. Konşimento, sözlük anlamıyla bir taşıyıcı tarafından bir göndericiye verilen…
Daha Fazla