Parsiyel Yük Taşımacılık Nasıl Yapılır? Avantajları Nedir?

Total
0
Shares

Yüklerini bir noktadan diğerine göndermek isteyen firmaların önünde, temel olarak komple yük taşımacılığı ve parsiyel taşımacılık olarak iki alternatif bulunmaktadır. Bu yazımızda, ekonomik bir yöntem olarak ön plana çıkan parsiyel taşımacılığın nasıl yapıldığından ve avantajlarından kısaca bahsedeceğiz.

Parsiyel Yük Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Gönderilecek yükün taşımacılıkta kullanılan standart konteynerlerin tamamını doldurmaması halinde, ya da yükün beklemeden hazır olur olmaz gönderilmesi gerektiği durumlarda tercih edilen bir yöntem olan parsiyel taşımacılık, basit bir şekilde birden fazla firmanın yükünün bir arada taşınması olarak tanımlanabilir. LCL (Less Container Load) ismi ile de bilinen bu yöntem; deniz yolu, kara yolu, hava yolu ve demir yolu üzerinden yapılabilir. Kısacası bu yöntemde aynı ülkede faaliyet gösteren tedarikçilerin malları bir araya toplanır, ve çeşitli alıcılara ulaştırılmak üzere bir arada, aynı konteynerlerde yola çıkarılır.

Parsiyel Yük Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Parsiyel yük gönderiminin sunduğu avantajlar arasından öne çıkanları şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Maliyet- Parsiyel yük taşımacılığı, maliyet açısından komple taşımacılığa kıyasla daha uygundur.
  • Esneklik- Parsiyel taşımacılıkta yükün hacmine uygun özel çözümler sunulabilir.
  • Zamandan tasarruf – Taşınacak olan yük belli bir güzergahta teslim bekleyen pek çok alıcının yükleriyle bir arada olacağından, parsiyel taşımacılık zamandan da tasarruf sağlayacaktır.

Shipeedy’e hemen üye olun!

Parsiyel Yük Taşımacılığında Shipeedy Farkını Deneyimleyin!

Siz de parsiyel yük gönderimi hizmetlerinden yararlanmak, ürünlerinizi dünyanın dört bir ucuna güvenli bir şekilde avantajlı fiyatlarla göndermek istiyorsanız, Arkas Lojistik dijital platformu Shipeedy’nin Parsiyel Yük Gönderimi hizmetini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu sayfa üzerinden yalnızca birkaç tıkla Shipeedy.com’a üye olarak hemen teklif alabilirsiniz!

Navlun Fiyatları, Denizyolu Parsiyel ve Komple Konteyner, LCL - FCL, Demiryolu, Havayolu Taşımacılığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir
HS GTIP Kod Nedir? GTIP Kod Sorgulama, Gümrük Tarife Cetveli

GTIP Kodu Nedir? GTIP Kodu Nasıl Alınır?

GTIP kodu Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nun kısaltmasıdır. Uluslararası geçerliliği olan rakamlardan oluşmuş bir tarife sistemidir. Ticaretin gelişmesi ile sınırların şeffaflaşması her ürünün kimliklendirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. GTIP kodu, ticarete konu…
Daha Fazla

Konşimento Nedir? Konşimento Türleri Nelerdir?

Önceki yazılarımızda değindiğimiz “konşimento nedir?” sorusuna şimdi daha detaylıca bakalım. Sözlük anlamı taşınmak için gemiye teslim edilen mala karşılık verilen alındıdır. Konşimento, sözlük anlamıyla bir taşıyıcı tarafından bir göndericiye verilen…
Daha Fazla