TEU (Twenty-Foot Equivalent Unit) Nedir? TEU Nasıl Hesaplanır?

Total
0
Shares
Lojistikte TEU (Twenty-Foot Equivalent Unit) Nedir? TEU Nasıl Hesaplanır? - Shipeedy

Bu yazımızda TEU nedir ve TEU nasıl hesaplanır sorularını yanıtlamaya çalışacağız. 1969’da İngiltere’de gemi inşası ve deniz taşımaları alanında çalışan Richard F. Gibney değişik tiplerdeki gemilerin ve farklı boyutlardaki konteynerlerin istatistiklerini kolayca tutabilmek için bu terminolojiyi üretti. TEU İngilizce Twenty-Foot Equivalent Unit’ den gelmektedir. Türkçe anlamı ise Yirmi Ayak Eşdeğer Birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Deniz yolu taşımacılığında ön plana çıkan TEU kavramının detaylarına bakalım.

Lojistikte TEU (Twenty-Foot Equivalent Unit) Nedir? TEU Nasıl Hesaplanır? - Shipeedy

Sınırları aşan ticaret trafiği ile birlikte fazla yük fazla destinasyon politikaları gelişmeye başlamıştır. Bu politikalara karşılık gelen taşımacılık türü denilince akla ilk gelen deniz yolu taşımacılığı olmaktadır. Kapasitesi arttırılan konteyner ve gemilerin standardize edilerek dünya genelinde belli ölçü birimleri ile ifade edilmesi sağlanmıştır. TEU bu kavramların en bilindiklerinden birisidir. Birçok farklı konteyner türü olsa da en sık kullanılan çeşitleri 20ft ve 40ft’dir. 20Ft konteyner için TEU, 40 Ft konteynerler için FEU terimi kullanılmaktadır. TEU bir adet yirmilik konteynere eş değer birim anlamına gelmektedir. 20 ft konteyner ismini, İngiliz ölçü birimi olan fit’ten almaktadır. 1 fit 30,48 cm’ye eşittir. Çoğulu feet olarak yazılmakta ve “ft” veya ‘ olarak kısaltılmaktadır. 20 feet konteyner, 20 ft konteyner veya 20’ konteyner olarak gösterilmektedir. TEU terimi  sadece konteynere karşılık gelmemektedir aynı zamanda gemi kapasiteleri de TEU ile ölçülmektedir. Örneğin 10.000 TEU’luk gemi v.s. denilmektedir. TEU, 1 adet 20 lik konteyner 27 tona kadar yükleme yapma kapasitesine sahiptir. Genelde armatör firmalar gemi ve ekipman durumuna göre bu kapasiteleri kısabilir ve çoğaltabilir. 20’lik konteynerın 1 TEU’nun boş ağırlığı 2,5 tona denk gelmektedir.  İçine yaklaşık 25bin adet konserve veya 50bin adet muz alabilir.

Lojistikte TEU (Twenty-Foot Equivalent Unit) Nedir? TEU Nasıl Hesaplanır? - Shipeedy

TEU biriminde hesaplama aşağıdaki gibidir;

  • 1 x 20 ‘konteyner = 1 TEU
  • 1 x 40′ konteyner = 2 TEU
  • 2 x 40 ‘konteyner = 4 TEU

Bu sayılar artırılıp azaltılabilir.

Sizler de FCL ve LCL taşımalarınızda dijital lojistiğin adresi Shipeedy.com’dan en hızlı şekilde teklif alabilirsiniz.

Navlun Fiyatları, Denizyolu Parsiyel ve Komple Konteyner, LCL - FCL, Demiryolu, Havayolu Taşımacılığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir
HS GTIP Kod Nedir? GTIP Kod Sorgulama, Gümrük Tarife Cetveli

GTIP Kodu Nedir? GTIP Kodu Nasıl Alınır?

GTIP kodu Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nun kısaltmasıdır. Uluslararası geçerliliği olan rakamlardan oluşmuş bir tarife sistemidir. Ticaretin gelişmesi ile sınırların şeffaflaşması her ürünün kimliklendirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. GTIP kodu, ticarete konu…
Daha Fazla

Konşimento Nedir? Konşimento Türleri Nelerdir?

Önceki yazılarımızda değindiğimiz “konşimento nedir?” sorusuna şimdi daha detaylıca bakalım. Sözlük anlamı taşınmak için gemiye teslim edilen mala karşılık verilen alındıdır. Konşimento, sözlük anlamıyla bir taşıyıcı tarafından bir göndericiye verilen…
Daha Fazla