E-Ticaret Lojistiği Süreçleri Nasıl Planlanır ve Yönetilir?

Total
0
Shares
E-Ticaret Lojistiği Süreçleri Nasıl Planlanır

Daha önce birden fazla yazımızda da bahsettiğimiz gibi, e-ticaret yaparak yurt dışına açılmak özellikle de küçük – orta büyüklükteki işletmelerin işleri büyütmesi için oldukça etkili bir yol, ve ürünlerin müşterilere zamanında teslim edilmesi, iade gibi durumlarda aksilikler yaşanmaması, kısacası operasyonların pürüzsüz bir şekilde ilerleyebilmesi için de lojistik büyük önem taşıyor. Bu yüzden günümüzde işletmeler için bu süreci kolaylaştıran pek çok hizmet mevcut- Amazon’un bu yazımızda bahsettiğimiz FBA hizmeti bunun güzel bir örneği…

Peki ürünlerini e-ticaret ile daha geniş kitlelere ulaştırmak isteyen işletmeleri nasıl bir lojistik süreci bekliyor? Bu konuda bilinmesi gerekenler temel noktalar neler? Bu soruların -ve daha fazlasının- cevabını, e-ticaret lojistik süreçlerinin organizasyonundan bahsedeceğimiz bu yazının geri kalanında bulabilirsiniz.

E-Ticaret Lojistiğinin Temel Aşamaları

E-Ticaret Lojistiği Süreçleri Nasıl Planlanır

E-ticaret lojistiği sürecinin temel aşamalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Tedarik

E-ticaret yapan/yapacak şirketin tedarikçilerinden satın aldığı ürünleri kendi depolarına ve/veya dağıtım merkezlerine getirmesi işlemleri.

Envanter

Satışı yapılacak tüm ürünlerin kontrolü ve düzenlenmesi sürecidir.

Stok

Stok, e-ticaret yapan işletmenin müşterilere satışa hazır olan tüm ürünleri olarak tanımlanabilir. Dinamik bir süreci ifade eden stok işlemleri; sürekli yapılacak sayı takibini, sayısı azalan ürünlerin zamanında tedarikini içerir.

Depolama

Depolama süreci; tedarik edilen, envanter ve stoklama süreçlerinden de geçen -bir başka deyişle artık satışa hazır olan- ürünlerin gönderime hazır şekilde muhafaza edilmesidir. İşletmelerin depolama söz konusu olduğunda birden fazla alternatifi vardır- örneğin kimileri bölgesel depolar kullanırken kimileri büyük depolama tesisleri ile anlaşabilir. İşletmeler ürünlerin müşteriye en kısa sürede, etkili biçimde ulaştırılması gerekliliğini ve iade/değişim gibi süreçleri de düşünerek depolama konusunda en uygun lokasyonu/yaklaşımı belirlemelidir.

Paketleme

Ürünlerin müşterilere iletilme sürecinde herhangi bir şekilde hasar görmeyecekleri şekilde ambalajlanması, paketlenip etiketlenmesi süreci. Müşteri memnuniyetinin -lojistik anlamında- bu noktada başladığı söylenebilir.

Gönderim

Lojistik sürecinin son aşaması olan gönderim, online satışı başarı ile gerçekleşen ürünlerin müşteriye araçlar ile gönderilmesidir. Burada müşteri memnuniyeti açısından en önemli iki nokta, ürünlerin adrese vadedilen süre içinde ulaştırılması, ve ulaştırıldıklarında herhangi bir hasar almamış olmalarıdır. Ürünlerin iade/değişim gibi geri gönderim süreçleri de bu aşamanın bir parçası kabul edilir.

E-Lojistikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret Lojistiği Süreçleri Nasıl Planlanır

Lojistik süreçlerin müşteri memnuniyeti için neden ve ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Peki e-lojistikte ideal sonuçlar için atlanmaması gereken noktalar neler?

  • İş planının doğru hazırlanması & uygulanması – Ürünlerin tedarikinden müşteriye ulaştırılmasına, iade ve değişim süreçlerinde her aşamayı kapsayan, beklenmeyen sürprizlerin ortaya çıkabilmesi ihtimalini mümkün olduğunca azaltan bir iş planı yapıp bunu etkili bir şekilde uygulayabilmek önemlidir.
  • Depo düzeni & yönetimi – Doğru depo yönetimi, stok kontrol süreçlerinin de ideal bir şekilde ilerlemesi anlamına gelir. Bu yüzden ürünlerin bulunması, paketleme ve gönderim süreçlerinin gerektiği süratte ilerlemesi için, doğru depo düzeni & yönetimi şarttır.
  • Kalite kontrol – Tedarikçilerden gelen ürünlerin kalite kontrole tabi tutulması, gerekmesi halinde alternatif tedarikçilerin hazır bulunması da önemli bir noktadır.
  • Maliyet optimizasyonu – Tedarik, depolama, sevkiyat gibi temel süreçlerin maliyetleri/alternatifler de göz önüne alınarak doğru şekilde analiz edilmeli ve hem işletme hem de müşteri için en iyi sonuçları verecek şekilde aksiyon alınmalıdır.
  • Kargo yönetimi – Satışı yapılan ürünlerin doğru ve sağlam bir şekilde paketlenmesi, hasar almadan müşteriye söz verilen sürede ulaştırılması müşteri memnuniyeti için önemli olduğundan, bu sürecin pürüzsüz bir şekilde ilerlediğinden emin olmak için kargo yönetimine de her zaman gereken önem gösterilmelidir.

Shipeedy ile E-Ticaret Lojistiğinde Hızlı ve Etkili Çözümler

Dijital çağda, global dünyada siz de ürünlerinizi yurt dışındaki potansiyel müşteriler ile buluşturarak kitlenizi genişletmek ve işletmenizi büyütmek istiyorsanız, Shipeedy.com ile e-ticaret lojistiği alanında ihtiyaçlarınıza uygun hızlı ve etkili çözümleri keşfedebilir, dış pazarlara kolayca açılabilirsiniz!

Shipeedy.com e-ticaret lojistiği hizmetleri, ürünlerinizi Amazon, eBay, Etsy gibi fulfillment hizmeti veren e-ticaret devlerinin depolarına uygun maliyetler ile, hızlı ve güvenli bir şekilde göndermenizi mümkün kılar. E-ticaret lojistiği organizasyonunuzun her detayı düşünülerek gerçekleştirildiği bu hizmette, uzman ekiplerimiz, aşağıdaki süreçleri sizin için yönetir:

  • Fiyat alma – Arkas Lojistik güvencesiyle avantajlı fiyatlar
  • Teslimat için randevu organizasyonu – Ürünlerinizin fulfillment hizmeti sunan şirketlerin nakliye merkezlerine teslimi için gereken randevunun alınması
  • Ürünlerin paletlenmesi – İhtiyaca göre ürünlerinizin endüstri standartlarında paletlenmesi
  • Etiketleme – İhtiyaca göre ürünlerinizin doğru şekilde etiketlenmesi
  • Durum takibi – Ürünlerinizin nerede olduğu, depolara ne zaman ulaşacağının kontrolü

Tüm bu süreçler ve daha fazlası Shipeedy.com kalite ve güvencesi ile yönetilirken, size de yalnızca ürünlerinizi paketlemek kalır!

E-ticaret lojistiği hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek, ürünlerinizi denizyolu ya da havayolu ile dünyanın dört bir yanındaki fulfillment depolarına göndermek için avantajlı teklifler almak istiyorsanız, bu sayfa üzerinden kolayca aramıza katılabilir, Shipeedy.com’un ayrıcalıklı dünyasını keşfetmeye başlayabilirsiniz!

Navlun Fiyatları, Denizyolu Parsiyel ve Komple Konteyner, LCL - FCL, Demiryolu, Havayolu Taşımacılığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir