Neden Denizyolu Taşımacılığı? Denizyolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Total
0
Shares
Denizyolu Taşımacılığı Nedir, Avantajları Nelerdir? Denizyolu Taşımacılığı Türleri, FCL Komple Konteyner Yükleme, LCL Parsiyel Yükleme

Denizyolu taşımacılığı, bilinen tarih boyunca herhangi bir şeyi bir yerden bir başka yere taşımak için en sık tercih edilen yöntemlerden biri oldu. İngilizcede gemi anlamına gelen ship kelimesinin aynı zamanda yollamak, göndermek, taşımak anlamlarında da kullanıldığı düşünülürse, deniz yollarının taşımacılık konsepti ile nasıl bütünleştiği görülebilir.

Bu yazımızda deniz taşımacılığından ve avantajlarından birkaç alt başlıkta kısaca bahsedecek, ayrıca Shipeedy.com’un bu alanda verdiği ayrıcalıklı hizmetlere de değineceğiz.

Denizyolu Taşımacılığı Nedir, Avantajları Nelerdir? Denizyolu Taşımacılığı Türleri, FCL Komple Konteyner Yükleme, LCL Parsiyel Yükleme

Denizyolu Taşımacılığı Nedir?

Denizyolu Taşımacılığı Nedir, Avantajları Nelerdir? Denizyolu Taşımacılığı Türleri, FCL Komple Konteyner Yükleme, LCL Parsiyel Yükleme

Denizyolu taşımacılığı, ticari ürünlerin bir noktadan başka bir noktaya – genellikle bir ülkeden başka bir ülkeye – kargo gemileri aracılığıyla taşınması operasyonlarını ifade eden genel bir terimdir. Yazının girişinde de belirttiğimiz gibi tarihteki en eski taşımacılık yöntemlerinden bir tanesi olan denizyolu taşımacılığı, günümüzde uluslararası taşımacılıkta hala en sık tercih edilen yöntemdir.

UNCTAD’ın (United Nations Conference on Trade and Development – Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı) 2021 verilerine göre, uluslararası taşımacılıkta ticari malların %80’inden fazlasının gönderimi için deniz yolları tercih edilmektedir.

Denizyolu Taşımacılığı Avantajları Nelerdir?

Denizyolu Taşımacılığı Nedir, Avantajları Nelerdir?

Ürünleri bir noktadan diğerine taşımak için deniz yollarını tercih etmenin pek çok avantajı var. Bunlar arasından öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Düşük maliyet – Özellikle de büyük tonajlı gönderiler söz konusu olduğunda, deniz taşımacılığı düşük maliyet avantajı sunmakta, bu özelliğiyle de ithalat – ihracat yapan pek çok işletmenin öncelikli tercihi olmaktadır.
  • Büyük miktarda ürünlerin uzun mesafeler arası taşınması – Büyük araçlar, inşaat malzemeleri vb. yüksek hacim ve kütleye sahip kargolar, deniz yolu ile uzun mesafelere güvenli bir şekilde taşınabilir.
  • Güvenli – Hem tehlikeli madde taşımacılığında, hem de standart kargolarda denizyolu taşımacılığı oldukça güvenli bir alternatiftir.
  • Çevre dostu – Denizyolu taşımacılığı, düşük karbon ayak izi sayesinde çevre dostu bir taşımacılık yöntemidir.

Denizyolu FCL (Komple Konteyner Yükleme) Nedir?

Komple Konteyner Taşıması olarak da bilinen FCL, taşınacak yükün fazla olması, başka bir deyişle konteyneri komple doldurması halinde tercih edilen denizyolu gönderim şeklidir. Tek gönderici ve tek alıcı için yapacağınız yüklemelerde limandan limana sunduğumuz FCL hizmeti ve alternatifleri hakkında daha fazla bilgi almak için, bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Denizyolu LCL (Parsiyel Yükleme) Nedir?

İhtiyacınızı karşılarken fiyat avantajı sağlayarak lojistik maliyetlerinizi de düşürmeyi hedefleyen bir çözüm olan denizyolu parsiyel taşımacılıkta, ürünlerinizi konteynerin belirli bir bölümüne yükleyebilir, kargonuzu bir konteyneri tamamen kaplamasa dahi güvenli bir şekilde denizyolu ile gönderebilirsiniz. Bu hizmette, konteyner doldurmayan yükleriniz diğer firmalardan da gelen yüklerle güvenli şekilde bir arada taşınır.

Denizyolu parsiyel yükleme hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak için, bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Denizyolu Taşımacılığında İşletmenize Uygun Çözümlerimizi Keşfedin!

Siz de ürünlerinizi dünyanın çeşitli noktalarına denizyolu ile göndermek istiyorsanız, Shipeedy.com’un avantajlı Denizyolu FCL (Komple Konteyner Yükleme) ve Denizyolu LCL (Parsiyel Yükleme) hizmetlerine göz atabilir, ihtiyaçlarınıza uygun, en avantajlı alternatiflere kolayca keşfedebilirsiniz.

Hemen Shipeedy.com’a üye olarak teklif alabilir, denizyolu taşımacılığı ile ürünlerinizi 150 ülkede 750 farklı noktaya göndermenin en kolay, güvenli ve avantajlı yollarını öğrenebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir
HS GTIP Kod Nedir? GTIP Kod Sorgulama, Gümrük Tarife Cetveli

GTIP Kodu Nedir? GTIP Kodu Nasıl Alınır?

GTIP kodu Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nun kısaltmasıdır. Uluslararası geçerliliği olan rakamlardan oluşmuş bir tarife sistemidir. Ticaretin gelişmesi ile sınırların şeffaflaşması her ürünün kimliklendirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. GTIP kodu, ticarete konu…
Daha Fazla

Konşimento Nedir? Konşimento Türleri Nelerdir?

Önceki yazılarımızda değindiğimiz “konşimento nedir?” sorusuna şimdi daha detaylıca bakalım. Sözlük anlamı taşınmak için gemiye teslim edilen mala karşılık verilen alındıdır. Konşimento, sözlük anlamıyla bir taşıyıcı tarafından bir göndericiye verilen…
Daha Fazla