E-İhracat Nedir? E-İhracat Nasıl Yapılır?

Total
0
Shares
E-İhracat Nedir, E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat, başta ürünlerini yurt dışına satarak operasyon ağını genişletmeyi ve işini büyütmeyi hedefleyen küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri olmak üzere, sektördeki pek çok kişinin merak ettiği popüler bir konu… Siz de bu önemli konu hakkında daha fazla bilgi almak istiyor; e-ihracat nedir, e-ihracat nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir merak ediyorsanız, aklınızdaki soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

E-İhracat Nedir?

Şimdi, e-ihracat nedir sorusunu yanıtlayalım. “Sınır ötesi e-ticaret” olarak da bilinen e-ihracat, işletmelerin çeşitli ürün ve hizmetlerini e-ihracat siteleri ve online pazaryerleri üzerinden yurt dışındaki potansiyel müşterilere satışa sunmaları şeklinde tanımlanabilir.

Satış operasyonlarını yurt dışına taşımak isteyen işletmelerin önündeki en pratik ve etkili alternatifler arasında yer alan e-ihracat, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmeler için işleri büyütmenin yollarından bir tanesidir.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat nedir sorusunun yanıtının ardından e-ihracat nasıl yapılır sorusunu yanıtlayalım. işletmelerin e-ihracat yapabilmek için bir e-ticaret sitesi açmaları ve/veya ürünlerini hedefledikleri pazarda satış yapan online pazaryerlerinde listelenmeleri gerekmektedir.

Halihazırda bir e-ticaret sitesine sahip olan işletmeler, bu siteyi gerekli altyapı değişiklikleri ile yabancı dilleri ve yurt dışından yapılacak ödemeleri destekleyecek şekilde güncelleyebilirler. E-ticaret sitesi olmayan işletmeler ise dijital pazarlama faaliyetlerine ayıracakları belli miktarda bütçe ile online pazara ilk adımlarını atabilirler.

Global çapta geniş kitlelere sahip olan popüler online pazaryerleri ise e-ihracat yapmak isteyen işletmelerin önündeki en uygun alternatiftir denebilir. Bu platformların işleyişinden ve en popüler olanlarından bazılarından, bir sonraki alt başlıkta bahsettik.

İşin teknik kısımları bir yana, tabii ki e-ihracat yapmak isteyen işletmelerin belli başlı prosedürleri yerine getirmeleri de gerekmektedir. E-ihracat için gerekli belgeler, şu şekilde sıralanabilir:

 • İhracat bilgi formu
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • Türkçe ve İngilizce fatura
 • Dolaylı temsil yetki belgesi
 • Çeki listesi

Popüler E-İhracat Platformları Nelerdir?

E-ihracata başlamak, ürünlerini yurt dışındaki kitleler ile buluşturmak isteyen iş sahiplerinin tercih edebileceği pek çok platform mevcut. İşletmelerin ürünlerini listelemenin yanı sıra; paketleme, gönderim, iade alımı gibi pek çok lojistik süreçte de kolaylık sağlayan bu platformlar arasından öne çıkanları şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Amazon: Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon, Türkiye dahil pek çok ülkedeki işletmelere etkili e-ihracat ve lojistik çözümleri sunmaktadır. Platformun FBA hizmeti hakkında ayrıntılı bilgi almak için, ilgili yazımıza buradan göz atabilirsiniz.
 • Etsy: 2005 yılında kurulan, özellikle de el yapımı ürünler ve küçük sanat eserleri için uygun bir platform olan Etsy de en iyi e-ihracat siteleri arasında gösterilen isimlerden.
 • AliExpress: Ülkemizde özellikle de son yıllarda git gide artan bir popülariteye sahip olan AliExpress, Çin merkezli B2B AliBaba’nın B2C ayağı olarak faaliyet göstermektedir.
 • eBay: En eski ve popüler platformlardan bir diğeri olan eBay de A.B.D.’de faaliyet gösteren, 30 civarında ülkede aktif olan bir e-müzayede ve e-ticaret şirketidir.

Mikro İhracat Nedir?

E-ihracatın bir alt kümesi olduğunu söyleyebileceğimiz, KOBİ’lerin yaygın olarak kullandığı bir yöntem olan mikro ihracat, basitçe tanımlayacak olursak; ağırlığı 300 kilogramı, değeri ise 15 bin avroyu aşmayan yurt dışına satış işlemlerinin, Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile yapılmasıdır. ETGB, maliyetleri ve gümrük prosedürlerini azalttığından, mikro ihracat uygulaması ile pek çok işletmenin yurt dışına açılmasına yardımcı olmuştur.

İşletmelerin mikro ihracat için ihtiyaç duyacağı belgeler şunlardır:

 • Dolaylı temsil yetki belgesi
 • İhracat bilgi formu
 • Maliye onaylı fatura veya e-arşiv fatura
 • İngilizce fatura (Proforma/Commercial Invoice)

Ürünlerinizi Yurt Dışı Depolarına Göndermenin En Etkili Yolunu Keşfedin!

Eğer siz de e-ihracat yapmak istiyorsanız, Arkas Lojistik dijital platformu Shipeedy.com kalitesi ve güvencesini tercih ederek ürünlerinizi fulfillment hizmeti veren çeşitli e-ticaret platformlarının yurt dışındaki depo merkezlerine en hızlı ve etkili yollarla gönderebilirsiniz!

Ürünlerin Amazon FBA gibi fulfillment platformlarına teslimatı sürecindeki randevu organizasyonu, statü takibi gibi tüm aşamaları profesyonel ekibiyle sizin için yöneten Shipeedy.com sayesinde tüm süreçlerin pürüzsüz bir şekilde ilerleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Bu sayfayı ziyaret ederek hemen Shipeedy.com üyesi olabilir, birkaç basit adımda ürünlerinizi yurt dışına göndermenin en etkili yollarını keşfedebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir