5 Adımda İşletmenizi Küresel Dünyaya Taşıyın

Total
0
Shares

İşini büyütmek, etki alanını genişletip kazancını ve kârını artırmak başta küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurucuları olmak üzere hemen hemen her iş sahibinin hayali. Peki bunu hangi yolları izleyerek nasıl yapmalı? Bu soruyu cevaplamak adına, “işimi büyütmek istiyorum” diyen işletme sahipleri için risk ve başarı seviyeleri değişen pek çok yaklaşım arasından, daha önce denenmiş ve işe yaradığı görülmüş olan birkaç tanesini derledik.

İşte işimi nasıl büyütürüm diyorsanız izleyebileceğiniz beş yol…

Hedef Kitlenize Ulaşmak İçin Pazarlama Faaliyetlerini Artırın

Ürün ve hizmetlerini onlara ihtiyaç duyan/duyabilecek daha fazla insana ulaştırmak isteyen işletmelerin, etkili pazarlamanın önemini göz ardı etmek gibi bir lüksü bulunmuyor. Doğru pazarlama kanallarını ve yöntemlerini bulduktan sonra pazarlama faaliyetlerinizi artırmanız da, kitlenizi -ve sonunda işletmenizi- büyütmenin oldukça etkili bir yolu. Özellikle de dijital çağda teknolojinin nimetlerinden de yararlanarak içerik pazarlaması ve e-posta pazarlaması gibi nispeten düşük maliyetli yöntemlerle deneyler yapabilir, işletmenize/kitlenize en uygun kanalları bulup daha sonra onlara ağırlık verebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi İhtiyacını Karşılayan Ürün ve Hizmetler Sunun

Trendlerin daha önce hiç olmadığı kadar hızlı değiştiği günümüzde, ürün ve hizmet yelpazenizi artırmak yalnızca daha fazla kişiye ulaşmak için değil, çoğu durumda sahip olduğunuz kitleyi elinizde tutmaya devam etmek için de gerekli. Bu yüzden var olan ürün ve hizmetlerinizi yeni bakış açılarıyla değerlendirip iyileştirmeyi ve aralarına yenilerini eklemeyi düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Bu süreçte ürün planlama stratejinizi doğru kurduğunuzdan, pazar verilerini iyi okuduğunuzdan ve tabii ki ürün/hizmet yelpazenizi belirlerken bulunduğunuz bölgenin sosyal ve demografik şartlarını dikkate aldığınızdan emin olun.

Yeni Pazarlar Keşfedin, Hacminizi Artırın

Yeni ürün ve hizmetler ile farklı bir pazara giriş yapmak, işinizi geliştirmenin etkili bir yolu. Ayrıca yukarıda da paylaştığımız gibi, trendler hızlı değişiyor. Yaşadığı zamanları ve piyasayı iyi okuyabilen iş sahipleri de, pek çok durumda değişimin yeni iş fırsatları anlamına geldiğini görebilir. Tabii belirtmekte fayda var ki, farklı bir pazara girmek bu listedeki diğer bazı maddelerden biraz daha riskli bir süreç olabilir. O yüzden giriş yapmayı düşündüğünüz pazarın durumunu, büyüme oranını, risklerini mutlaka çok iyi analiz etmeniz gerekiyor. Buna ek olarak, işletmenizin altyapısını ve yeterlilik oranını bilmeniz ve güvenli bir şekilde yapabileceğiniz yatırım seviyesine doğru karar vermeniz önemli.

İnternetten Satış Yapmaya Başlayın

Dijital çağda, işimi büyütmek istiyorum diyen hiçbir işletme sahibi e-ticaretin önemini görmezden gelmemeli. Eğer ürün ve hizmetlerinizi kitlenize online ortam üzerinden ulaştırma imkânınız varsa, bir an önce kullanıcı dostu bir web sitesiyle dijitale adım atmanızı öneririz. Ayrıca, yurt içinde ve yurt dışındaki çeşitli pazar yerlerine (Trendyol, Hepsiburada, Amazon, GittiGidiyor vb.) giriş yaparak daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Tabii ki iş burada bitmiyor; ürün ve hizmet yelpazenizi ve elbette kitlenizi de göz önüne alarak doğru dijital pazarlama yöntemleri ile etkili bir strateji oluşturmanız gerekiyor.

İhracat Yaparak Yurt Dışına Açılın

Uluslararası pazara adım atarak globalleşmek de işleri büyütmek isteyen iş sahiplerinin değerlendirebileceği yaklaşımlardan bir tanesi. Tabii bunu düşünen iş insanlarının göz önünde bulundurması gereken pek çok nokta var; doğru pazarı bulup analiz etmek, ihraç fiyatlarını belirlemek, müşterilere ulaşacakları doğru kanalları bulmak ve lojistik süreçlerin yönetimi bunlardan yalnızca birkaçı… Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için, İhracata Nasıl Başlanır? başlıklı yazımız başta olmak üzere blog sayfalarımızdaki diğer içeriklere de göz atmanızı öneririz.

İşletmenizi ihracat ile büyütmek, ürünlerinizi dünyanın dört bir yanına hızlı, etkili ve uygun yollarla taşımak için en uygun çözümleri, Shipeedy.com’da keşfedebilirsiniz! Hemen üye olup online fiyat teklifinizi alın, işletmenize en uygun deniz yolu LCL (parsiyel yükleme), deniz yolu FCL (komple konteyner yükleme), demir yolu ve hava yolu taşımacılık çözümlerine birkaç tıkla ulaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir