Hava Kargo Taşımacılığında Gerekli Belgeler Nelerdir?

Total
0
Shares
Havayolu Taşımacılığı (Hava Kargo)

Hızla gelişen dünyamızda yüzyıllar veya on yıllar süren gelişmeler artık günlere hatta saatlere sığmaya başladı. Elbette bu değişimler taşıma modlarındaki anlayışların da evrim geçirmesini sağladı. Yükler karadan veya denizden değil, havadan da alıcılarına ulaşmaya başladı. En uzak mesafeye en hızlı şekilde ulaşmak için hava kargo taşımacılığı en önemli taşıma modlarından birisi haline geldi.

Hava kargo taşımacılığı, yüklerin kargo uçaklarıyla taşındığı bir lojistik türüdür. Meyve sebze gibi tazeliğinin korunması gereken ürünlerden ziyade başta hacmi yüksek makineleri taşımada kullanılır. Diğer taşıma modlarına kıyasla dezavantajları bulunsa da hız ve güven bakımından en gözde taşıma türüdür denebilir.

Bu yazımızda taşınan yükün özelliklerine ve gidilecek mesafelere göre kendi içerisinde türlere ayrılan havayolu taşımacılığında kullanılan belgeleri inceleyelim.

Hava kargo/Havayolu taşımacılığı için gerekli belgeler nelerdir?

Hava kargo taşımacılığında taşımanın gerçekleşmesi için gerekli üç belge vardır:

  • Havayolu taşımacılığı konşimentosu (Airwaybill/AWB)
  • Ara konşimentolar (House airwaybill/HAWB)
  • Kargo manifestosu

Havayolu taşımacılığı konşimentosu diğer konşimentolar gibi kıymetli evrak niteliği taşımaz. Kıymetli evrak olmadığı için de ciro edilerek mülkiyeti devredilemez. İthalatçı adına düzenlenen bir belge, başka bir deyişle nev’i nama yazılı konşimento niteliği taşır. İhracata konu olan yükün havayolu ile taşınmasında kullanılan belgedir. İthalatçı adına düzenlenen bu belge sayesinde mallar uçakla taşınır ve belge üzerinde yazan isme teslim edilir. Üçü orijinal olmak üzere on iki nüsha halinde düzenlenir. Orijinal nüshalardan birincisi havayolu şirketine, ikincisi ithalatçıya ve üçüncüsü ihracatçıya verilir. Konşimentolarla ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ara konşimento ise taşıma komisyoncusu tarafından düzenlenen hava navlunu için kullanılan yükleme dokümanıdır. Ara konşimento aynı zamanda destinasyon acentesi için yükleme talimatlarını, malın tanımını ve uygulanacak taşıma ücretlerini de içinde barındırır. Konsolidasyon yüklemelerde düzenlenmektedir. Daha az miktarda mal sevkiyatlarında firmalar navlun ücretlerini az tutmak için taşıma komisyoncusu ile anlaşarak mallarını gönderirler. Bu tarz yükler konsolide edilerek tek bir sevkiyat ile gönderilir.

Havayolu taşımacılığında kullanılan belgelerde son olarak kargo manifestosuna değineceğiz. Taşınacak malların genel özelliklerinin, taşınma şartlarının, teslim edilecek yerin ve şeklin gösterildiği belgelerdir.

Havayolu taşımacılığında işletmenize özel çözümlerimiz için hızlı ve online avantajlı fiyat teklifinizi hemen şimdi Shipeedy.com‘dan alın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir
HS GTIP Kod Nedir? GTIP Kod Sorgulama, Gümrük Tarife Cetveli

GTIP Kodu Nedir? GTIP Kodu Nasıl Alınır?

GTIP kodu Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nun kısaltmasıdır. Uluslararası geçerliliği olan rakamlardan oluşmuş bir tarife sistemidir. Ticaretin gelişmesi ile sınırların şeffaflaşması her ürünün kimliklendirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. GTIP kodu, ticarete konu…
Daha Fazla

Konşimento Nedir? Konşimento Türleri Nelerdir?

Önceki yazılarımızda değindiğimiz “konşimento nedir?” sorusuna şimdi daha detaylıca bakalım. Sözlük anlamı taşınmak için gemiye teslim edilen mala karşılık verilen alındıdır. Konşimento, sözlük anlamıyla bir taşıyıcı tarafından bir göndericiye verilen…
Daha Fazla