İhracata Yönelik Devlet Destekleri Nelerdir?

Total
0
Shares
İhracat Destekleri, İhracat Teşvikleri, Ticaret Bakanlığı

Devletler, yurtiçine getirdiği döviz hacmi düşünüldüğünde ihracatı destelemek için çeşitli paketler uyguluyor. İhracat destekleri de denen destek paketleri ihracatçılara yurtdışı ziyaretlerinde, yurtdışı tanıtım faaliyetlerinde, dijital satış ile pazarlama faaliyetlerine varan birtakım olanaklar sağlıyor. Blogumuzun bu yazısında teşviklere yakından göz atacağız.

İhracat Nedir?

İhracat Konteyner Taşımacılığı

Öncelikle ihracatı yeniden tanımlayalım: İhracat, bir ülkede üretilen mal veya hizmetlerin yurtdışına döviz karşılığı satılmasıdır. Bu anlamda ihracatta sadece ürün değil, ürettiğiniz hizmetler de satılabilir. İhracatçılar KOSGEB veya Ticaret Bakanlığı ihracat destekleri gibi çeşitli teşviklerden de bu süre içinde yararlanabilir.

Yurt dışına gidip müşteri bulmak isteyen ihracatçılar için Ticaret Bakanlığı yurt dışı iş seyahati desteği sunmaktadır. Bu kapsamda seyahatin ulaşım masrafları ile görüşme yapılan her günün konaklama ve araç kiralama giderlerinin %70’i ihracatçıya iade edilir. İki çalışan için seyahat başına en fazla 5000 ABD Doları olmak üzere bir yılda toplamda 10 seyahat için destek alınabilir. Yine yurt dışındaki fuarlara katılmak istiyorsanız bakanlığın stant alanları için belirlediği 10 bin liralık destekten faydalanabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı İhracat Destekleri Nelerdir?

Ticaret Bakanlığı, dünyanın herhangi bir yerinde kiraladığınız ofis, mağaza, showroom, depo veya reyon gibi mekanlar için de ihracat destekleri sunuyor. Örneğin, her mağazasının yıllık kira bedeli 240.000 ABD doları olan üretici firmalara 1 yıl içerisinde tam 25 x (240.000 ABD doları x %50) = 3.000.000 ABD doları destek veriliyor.

Yurtdışındaki küresel ve önde gelen firmalarla çalışmak, bazen yeni ekipmanlar, yazılımlar veya donanımlar gerektiriyor. Ticaret Bakanlığı’nın Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Projeleri Makine Desteği sayesinde verilen ihracat teşvikleri, ürün satacağınız küresel firmanın sizden istediği ürün standartlarını yakalamak için yapmanız gereken yeni yatırımların yüzde 50’sini 1 milyon dolara kadar karşılıyor.

Ticaret Bakanlığı ihracat desteklerinin haricinde KOSGEB ihracat teşvikleri de bulunmaktadır. Bu desteklerden yurt dışına ilk kez açılacak KOBİ’lerin yanı sıra ihracat payını yükseltmeyi amaçlayan işletmeler yararlanabilecek. KOSGEB ihracat teşvik paketiyle 210.000 TL üst limitli geri ödemesiz, 90.000 TL tutarında ise geri ödemeli toplamda 300.000 TL destekten yararlanabilirsiniz. KOSGEB, yazılım ve donanım desteği, tanıtım masrafları, yurt dışı fuar giderleri, test analiz giderleri, hizmet alımı ve personel giderleri için ihracatçılara destek veriyor.

Ticaret Bakanlığı’nın ihracat destekleri bunlarla sınırlı değil. Bakanlığın ihracatçılara yönelik hazırladığı www.kolaydestek.gov.tr web sitesinden hem daha fazla ihracat teşvik seçenek görebilir hem de bu desteklerden yararlanmak için yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

İhracat gönderilerinizi en hızlı ve en kolay şekilde istediğiniz noktaya göndermek için şimdi ihracatçı dostu dijital platform Shipeedy.com‘a üye olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir