Yurtdışı Nakliyat ve Taşımacılık İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Total
0
Shares
Yurtdışı nakliyatlarda taşıma belgeleri

Yurtdışı nakliyatlarının kanunlara ve düzenlemelere uyabilmesi için bazı evrakların düzenlenmesi gerekir. Evraklar hem kendi ülkenizdeki hem de varış ülkesindeki prosedürlerin tamamlanması için önemlidir. Ayrıca evraklarınızın belirli bir düzene göre sıralanması işlemlerinizin hızla halledilebilmesi ve nakliyenin başlayabilmesi için elzemdir. Peki, prosedürlerin tamamlanabilmesi için hangi taşıma belgelerine ihtiyaç duyulur?

Taşıma belgeleri farklı niteliklerde olsa da en önemli özellikleri malların teslim alındığını, teslim edildiğini veya nakliyeci ile müşterisinin arasındaki taşıma anlaşmasına işaret etmesidir. Bazı durumlarda bu belgeler kıymetli evrak niteliği de taşımaktadır. Bu belgelerde nakliye şirketinin, acentenin veya gemiyle taşınacaksa kaptanın ismi ve imzası yer almalıdır.

Bu belgelerden en önemlisi konşimentodur. Yurtdışı nakliyatlarda kullanılan, İngilizcesi Bill of Lading olan ve genellikle B/L olarak kısaltılan bu evrak taşınacak malların nakliyeci tarafından teslim alındığını ve varış noktasında teslim edileceğini ifade eden kıymetli evraktır. Konşimentolar farklı şekillerde ve formatlarda düzenlenebilir. Karayolu taşıma belgelerinden biri olan ve CMR diye de bilinen kara yolu konşimentosu ise sürücülerin, operatörlerin veya nakliye şirketlerinin, nakliye işlemindeki tüm paydaşların sorumluluklarını belirleyen uluslararası CMR anlaşmasını kabul ettiğini gösterir.

Yurtdışı nakliyat belgelerinden bir diğeri de Türkçede havayolu taşıma senedi denen Air Waybill belgesidir. Bu belge kıymetli evrak niteliğinde değil makbuz niteliğindedir. Bu belgenin ciro ve teslim edilmesiyle malların mülkiyeti devredilemez. Mallar ancak düzenlenen makbuzun üzerindeki alıcıya teslim edilir. Taşıma belgelerinden biri olan ve Türkçede Demiryolu Hamule Senedi adıyla bilinen Rail Consignment Note da kıymetli evrak olmayıp ciro edilemez ve yalnızca malların gönderilmek üzere demiryolu idaresine teslim edildiğini gösterir.

Yurtdışı nakliyatlarda sadece yukarıdaki belgeler kullanılmamaktadır. Örneğin tehlikeli ürünler taşıyacaksanız ürünlerin sertifikaları, menşe belgelerinin düzenlenmesi de önem taşır. Ayrıca sürücülerin de bu tür ürünleri taşıyan araçları kullanabilmeleri için sertifikaları olması gerekir. Bütün deniz, hava, demir ve karayolu taşıma belgeleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için şimdi Shipeedy‘ye ücretsiz üye olabilirsiniz. Deneyimli ekibimiz bütün lojistik süreçleriyle ilgili sizi bilgilendirerek taşımalarınızı güvenle gerçekleştirmenizi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir
HS GTIP Kod Nedir? GTIP Kod Sorgulama, Gümrük Tarife Cetveli

GTIP Kodu Nedir? GTIP Kodu Nasıl Alınır?

GTIP kodu Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nun kısaltmasıdır. Uluslararası geçerliliği olan rakamlardan oluşmuş bir tarife sistemidir. Ticaretin gelişmesi ile sınırların şeffaflaşması her ürünün kimliklendirilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. GTIP kodu, ticarete konu…
Daha Fazla

Konşimento Nedir? Konşimento Türleri Nelerdir?

Önceki yazılarımızda değindiğimiz “konşimento nedir?” sorusuna şimdi daha detaylıca bakalım. Sözlük anlamı taşınmak için gemiye teslim edilen mala karşılık verilen alındıdır. Konşimento, sözlük anlamıyla bir taşıyıcı tarafından bir göndericiye verilen…
Daha Fazla