ETGB Nedir? ETGB Belgesi Nasıl Alınır ve Ne İşe Yarar?

Total
0
Shares
ETGB nedir ve prosedürleir nelerdir

Globalleşmenin hızlanması ile ithalatta ve ihracatta dijitalleşme, basılı evraklarla tamamlanan prosedürlerin elektronik ortama taşınmasını sağladı. Dağıtım ağlarının gelişmesi de küçük ölçekli ihracat modeli diyebileceğimiz mikro ihracatı ortaya çıkardı. İşte ETGB, yani Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı mikro ihracat ve dijitalleşmeyi birleştiren en önemli adım oldu. Peki ETGB nedir? ETGB, havayolu ve karayolu üzerinden posta veya hızlı kargoyla ülkeye gelen ve giden malların gümrük beyanıyla ilgili her prosedürünün elektronik ortama taşıyan bir uygulamadır.

ETGB mikro ihracat ve ETGB kapsamına giren işlemler kısıtlıdır. Kişisel kullanıma mahsus, ağırlığı brüt 300 kilogramı, değeri ise 15.000 Avro’yu geçmeyen ihracat rejimine tabi mallar ihracatçılarımızın ETGB’de en çok kullandığı seçeneklerdir. Ayrıca ihracatçılar yurtdışına numunelik ürün, eşya ve model gönderirken ETGB sistemini kullanabilir.

ETGB nedir?”, sorusunu yanıtladıktan sonra ETGB mikro ihracat modelini geleneksel ihracat ile kıyaslayalım. ETGB ile yapılan ihracatlarda yatırım maliyetleri oldukça azdır. E-ihracat da denilen ETGB yoluyla ihracatta banka teminatına ihtiyacınız yoktur, çünkü ödemelerinizi online ödeme kuruluşları ile anlaşma yaparak alabilirsiniz. Bu da riskinizi minimum seviyeye indirmeye yaramaktadır. ETGB yoluyla yapacağınız ticarette geleneksel ticaret yöntemlerine göre hedef pazarlara ulaşmak çok daha basit olup ürünlerinizi dijital ortamlarda pazarlayabilirsiniz. Ürün ölçeği küçük de olsa dövizle kazanacağınız için ekonomideki dalgalanmalardan daha az etkilenirsiniz. Bununla birlikte devletin e-ihracat alanında faaliyet gösteren firmalara destek ve teşvikleri bulunur.

ETGB nedir?” sorusuna daha ayrıntılı yanıt almak ve ETGB prosedürlerini daha detaylı öğrenmek için Shipeedy’nin yıllara dayanan tecrübesinden yaralanabilirsiniz. Shipeedy, bütün lojistik süreçlerinizi tamamlayarak hediye, numune ve mikro ihracatlarınızı 200’ü aşkın ülkeye göndermenizi sağlar. Mikro ihracat ve e-ticaret gönderilerinizi gümrük beyannameleri dahil tümüyle çevrimiçi tamamlamak için hemen Shipeedy.com’a üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Yurtdışına Ürün Nasıl Satılır? Yurtdışına Denizyolu Kargo ve Parsiyel Yük Nasıl Gönderilir?

Yurtdışına ürün satmanın potansiyel getirisi oldukça büyük. Perakende satış mağazalarından ürün satmak gibi geleneksel yöntemlerin modası artık geçiyor. Online mağazalar hem daha fazla müşteriye ulaşmanızı hem de yurtdışına ürün göndermenizi…
Daha Fazla