İhracata Nasıl Başlanır? İhracat Süreçleri, Aşamaları Nelerdir?

Total
0
Shares
İhracat yapmak, Yurtdışına ihracat

Üretim tesislerinizde ürettiğiniz ürünleri yurtdışına ihraç mı etmek istiyorsunuz? Günümüzün dijital olanaklarıyla ihracat yapmak oldukça kolay. Bu blog yazımızda ihracata nasıl başlayacağınız hakkında bazı kısa bilgiler vereceğiz.

İhracatını yapacağınız ürünü seçin

Mevcut bir firmanız da olsa yeni bir firma da kursanız, yurtdışına satacağınız ürünü seçerek hedef kitlenizi belirlemek atacağınız ilk adım olmalıdır. Herkese hitap edecek bir ürün ortaya çıkarmak zor olabilir. Belirli bir kitlenin ilgisini çekecek ürünler seçerek o ürünlere sadık kalmak önemlidir.

Doğru pazarı bulun

Ürününüzü seçtiniz. Şimdi sıra ihracat yapmak için ürünlerinizi satacağınız pazarları belirlemekte. İhracata nasıl başlayacağınızı öğrenmek için farklı ülkelerin ticaret istatistiklerini inceleyerek ürününüzün en çok hangi ülkede talep gördüğünü bulabilirsiniz. Örneğin Dünya Bankası’nın The World Bank’s “Ease of Doing Business” ve globalEDGE’in Market Potential Index gibi indeks sayfalarından Pazar araştırması yapabilirsiniz.

Ürününüzü fiyatlandırın

Ürünlerinizi adet bazında ve o adet bazından elde edeceğiniz karı da düşünerek fiyatlandırın. Genellikle maliyetin üzerine ekleyeceğiniz yüzde 10’luk veya yüzde 15’lik kar marjıyla müşterilerinize ürün sunabilirsiniz.

Müşteri bulun

Yurtdışından müşteri bulduğunuzda ihracat işlemlerine başlayabilirsiniz. İnternet sitenizde SEO optimizasyonu yaptıysanız müşteriler sizi bulabilir ama sadece bu seçeneğe güvenmek de olmaz. Hedef ülkenizdeki yerel bağlantılarınızla, elçiliklerle ve ticaret odalarıyla iletişime geçerek yeni müşteriler bulun. İhracat yapmak büyük ölçüde çok sayıda müşteriye ulaşmakla ilgilidir.

Ürünlerinizi müşteriye gönderin

Ürünlerinizi müşterilere hasarsız olarak göndermek deneyimli lojistik mühendislerinin işidir. Kargonuzu göndermek için tercih edeceğiniz Shipeedy gibi dijital lojistik platformlar ihracat yaparken gerek duyacağınız bütün prosedürleri üstlenerek zamandan tasarruf etmenizi sağlar. İhracata başlamak için ihtiyacınız olan her konuyu danışabileceğiniz lojistik firmaları işletmenize destek verebilir.

Eksiksiz müşteri hizmeti sunun

İhracat ürünü göndermenizle sona ermez. Müşterilerinizin ürünlerinizle veya kargo süreciyle ilgili sizinle iletişime geçebileceği bir müşteri hizmetleri platformu oluşturmak da çok önemlidir. Böylelikle müşterilerinizle kuracağınız ilişki güvene dayalı hale gelecektir.

İhracata nasıl başlayacağınızı öğrenmek, yurtdışına ihracatla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek ve işletmeniz için en uygun ve hızlı taşımacılık çözümlerimizden size özel fiyat teklifi almak için hemen Shipeedy.com‘a üye olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shipeedy.com E-Bültene Kayıt Olun

Lojistik taşımacılığından ihracata, işletmenizi büyütmenize yardımcı olacak ipuçlarını yakından takip etmek için şimdi topluluğumuza katılın.

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Yurtdışına Ürün Nasıl Satılır? Yurtdışına Denizyolu Kargo ve Parsiyel Yük Nasıl Gönderilir?

Yurtdışına ürün satmanın potansiyel getirisi oldukça büyük. Perakende satış mağazalarından ürün satmak gibi geleneksel yöntemlerin modası artık geçiyor. Online mağazalar hem daha fazla müşteriye ulaşmanızı hem de yurtdışına ürün göndermenizi…
Daha Fazla